Adolea Kimdir?

2018 yılında Elea Tarım Gıda Enerji San. Ve Tic. Ltd. Şti olarak kurulmuş. 2020 yılında Adolea Tarım Gıda Enerji San ve Tic. Ltd. Şti olarak isim değişikliği yapmış ve ortaklık yapısı değişmiştir.

Adolea’nın Misyonu

Tarım dışı arazilerin  tarıma kazandırılması  önemli amaçlarımızdan birisidir. Ayrıca doğal üretim koşullarını devam ettirerek ürünlerimizin tad, lezzet ve doğal aromasının korunmasını sağlamaktır.

Adolea’nın Vizyonu

Adolea, nın   faaliyet alanları arasında ; zeytin ve zeytin yağı üretimi, tıbbi ve aromatik bitki üretimi (lavanta,adaçayı,kekik vs.) ,gübre bayiliği  ve diğer tarımsal faaliyetler bulunmaktadır.

Adolea:

Latince’de koku anlamı taşımaktadır. Türkçe anlamı ; adana zeytin  anlamınıda taşımaktadır. Koku ; iklim koşuların’dan yola çıkarak  adolea zeytin ve yağlarının içerdiği  yağ asitleri ve flavophosfolpol’ler den kaynaklanmaktadır. farklı kokularını, başta   bölgenin özel bir   çeşiti olan sarı ulak,ve topak ulak    zeytin ağaçlarının   bulunduğu bölgenin   bitki örtüsü (yabani orkide vs.) Ve   toprak çeşitinden almaktadır.

Adolea Üretim Bölgesi

Zeytin yetiştirme bölgemiz seyhan baraj gölü kıyısındaki topalak ve dörtler köyü civarındaki sahalar olup, bu bahçeler öncelikle   içerisindeki   eski ağaçlar muhafaza edilmektedir. Doğada bulunan delice fidan   çeşitlerine   aşı   yapılmaktadır. Bu bölgelerde halen zeytin fidesi dikim işlemine devam edilmektedir.

Dr.Özcan YÜCELT

 1. 1962   BESNİ  doğumludur.1983 yılında Ç.Ü.Z.F. Zootekni Bölümünü,1985’te Master ,1998’de Doktora eğitimini bitirdi. Ayrıca AÖ İktisat Fakültesi ve AÖ.Adalet YO mezunudur.
 2. 1985-1987 Van Yem San A.Ş ‘de İşletme Mühendis’liği,1987-1998 Roche Müst. San. A.Ş ‘ de çalıştı.,
 3. 1998 yılında 4 arkadaşıyla birlikte EKOL GIDA TARIM HAY. SAN VE TİC A.Ş.’ yi kurdu.
 4. 2009 YILINDA  2 ARKADAŞI İLE AGROVET İLAÇ LTD.ŞTİ’ Nİ KURDU
 5. 2018 Yılında   MEHMET KARACAN   İle birlikte   ADOLEA TARIM GIDA   ENERJİ SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ   kurdu.
 6. 2018 YINDA EKOL GIDA TARIM HAY.PAZ.SAN.VE TİC.A.Ş CARGİLL A.Ş ‘ye  devrederek   Mayıs 2020 tarihine kadar TEKNİK SATIŞ MÜDÜRÜ  olarak görev yaptı.
 7. Ortağı bulunduğu AGROVET İLAÇ LTD ŞTİ VE ADOLEA TARIM GIDA ENERJİ SAN VE TİC LTD ŞTİ’ NİN   Yönetimin ‘de aktif olarak görev yapmaktadır.

Mehmet KARACAN

 1. 1960 YILINDA BAYRAMHACILI KÖYÜ/ADANA ‘DA DOĞDU. TARIMSAL FAALİYETLER İÇERİSİNDE UZUN YILLAR ÇİFTÇİLİK YAPTI.
 2. 1990-1995 YILLARINDA BAYRAMHACILI KÖYÜ MUHTARLIĞI YAPTI
 3. 1998-2008 YILLARI ARASINDA ALANYA ‘DA İNŞAAT ŞİRKETİNİN  ŞANTİYE ŞEFLİĞİNİ YAPTI
 4. HALEN ORTAĞI BULUNDUĞU ADOLEA TARIM GIDA  ENERJİ SANAYİ VE TİC.LTD.ŞTİ ‘NDE ÜRETİMDEN  SORUMLU OLARAK GÖREV YAPMAKTADIR.